Gruparea fanion a judetului a suferit in aceasta dimineata a treia infringere consecutiva in stagiul de pregatire din Turcia in fata ocupantei locul 3, din liga a 2-a rusa, Sibir Novosibirsk (1-4).
Partida disputa la Alanya a fost una destul de echilibrata in prima repriza si in ciuda celor doua goluri primite, elevii lui Leo Grozavu au reusit sa creeze pericol la poarta adversa prin Kone (23) si Simao (35). Dupa pauza insa botosanenii au acuzat oboseala acumulata in pregatiri si au fost dominati clar de rusi care au mai punctat de 2 ori. Pentru echipa din Novosibirsk au marcat Yanchuk (17), Skorokhodov (20) si Bilaev (51, 63), in timp ce pentru "ros-alb-albastrii" a punctat brazilianul Simao (60).
(Calin Radulescu)
"Rusii au fost mai proaspeti ca noi". Directorul de marketing a lui FC Botosani, Noni Zaharia a declarat dupa meci: "Diferenta s-a facut la capitolul fizic! Jucatorii echipei din Rusia au fost mult mai proaspeti decit baietii nostri, care au acuzat o stare acuta de oboseala dupa ce au jucat 3 meciuri in 4 zile."
Minutul 62, momentul cheie al meciului. FC Botosani putea intoarce partida cu divizionara secunda rusa, Sibir Novosibirsk, in minutul 62, atunci cind la scorul de 3-1, brazilianul Simao a ratat incredibil o ocazie imensa de gol. La numai un minutul dupa ratarea lui Simao, rusii au inchis definitiv meciul prin Bilaev, care l-a invins cu singe rece pe Prisaca.
Acsinte are din nou probleme medicale. Tinarul fundas stinga, Florin Acsinte a suferit astazi, o recidiva la o accidentarea mai veche si urmeaza sa ia o pauza de 2-3 zile. Din lotul "fanionului" probleme medicale usoare mai au: Florinel Ursu, Mihai Andries, Dorel Satco, Mihai Vatavu si Cosmin Aldea.
Maine zi de plimbare. Pentru prima data de la venirea in Turcia, tehnicianul Leo Grozavu a programat pentru maine un singur antrenament (dimineata), dupa care fotbalistii botosaneni urmeaza sa aiba liber pina seara.
Site-ul gruparii ruse scrie ca FC Botosani joaca in Liga I. Pe pagina oficiala de web a rusilor de la Sibir Novosibirsk, elevii lui Leo Grozavu evolueaza in prima liga din Romania si nu in esalonul doi asa cum este in realitate. Vezi cum se scrie cu caractere chirilice FC Botosani (in limba rusa)
Bordeanu - Patache, Ov. Ciobanu, M. Filip, Acsinte - Stefoi, Vasvari - Sitaru, Simao, Cornea - Kone. Au ami jucat: Prisaca, Cilean, A. Porfireanu, A. Ciornei, Cr. Ungureanu, G. Luca
15 comentarii:
o sa ajungem in rai ca noi nu batem pe nimeni:))...
sincer eu cred ca au ales gresit adversarii
Echipele astea doua din Rusia sunt mult prea bune in comparatie cu FC Botosani
trebuia s jucam cu echipe din liga a3a din luxemburg =)))) daca exista asa ceva :)))))))
invatam din umilinte
Sincer,ati ales voi gresit comentariul !!
Sunt jocuri de verificare iar ai nostri joaca pe un fond de oboseala.Veti vedea la urmatoarele jocuri,adevarata fata a echipei.
lasa ca vin ei acasa si-si recapata psihicul invingand pe ecologistul..si pe aia abia ii bate cu doua goluri diferenta,chinuit chiar..:)))poate in meciuri cu echipa de liga a4a isi arata ei adevarata valoare ca doar sunt multi in echipa aia ce ar fi de nivelul ligii a4a nu a2a..se stiu ei care..:))
iar vorbiti aiurea si numai din rautate daca ati sti ce pregatire s a facut in botosani si probabil ce preg se face in turcia n ati mai vb asa..is si ei oameni intelegeti si nu mai vb echipa de rau....hai fc u:X:X
pai faza e ca nu merita banii ce ii ia..avand in vedere la ce bani iau ar trebui sa puna capul in pamant si sa traga tare ca prin oras nu mai incapi de asa zisii"fotbalisti de la FC"..asta le e meseria si nu ar trebui sa se planga,ei si-au ales-o..dar bine,ca unii i-au bagat fratii la echipa..ia daca se lasa de fotbal,ce credeti,stiu sa faca altceva?..exista o vorba:sita cerne..
wa sunteti cam varza =))
Bravo FC - Antrenati-va ca bine faceti... Iar pentru RAUTACIOSI: mai terminati cu rautatile... am mai zis: usor de comentat cind e vorba de altii... ABTINETI-VA!!! poate aveti treaba si va deranjam... stati in banca voastra... ce tot aveti cu baietii de la FC?! sinteti voi mai breji?!
Asa cum Acsinte are o mai veche accidentare la care nimeni nu pomeneste de penalizarii,asa si Cileana a recidivat dupa o mai veche accidentare!el jucind meciuri de campionat pina la sf.turului jucind titular!
Stai linistit,ziaristi trebuie sa scrie si ei ceva ca sa traiasca!poate se lipesc si la un sprit!!Cilean si Acsinte sunt doi copii buni si sper sa confireme in campionat!
Presa te goboara si te si ingroapa!doar la comanda!Doar traim in RO.!
ciuca batailor
NO COMMENT...rezultatele returului ne intereseaza.Sanatate baieti!!!!Va asteptam acasa.
toti stiti sa criticati in pana mea..sa jucati fotbal e altceva..stati cu curu' in fotoliu si comentati..ba ca ala e nu stiu cum..ba ca ala..etc...sunt echipa de liga a 2a fratilor..si sunt o echipa buna orice ati zice voi..si dinamo are 4 infrangeri asa ca nu inteleg care e probl..o echipa o sustii la bine si la rau..nu o calci atunci cand e deja la pamant...HAI FC!!!MEREU IN INIMA MEA!!!un suporter adevarat....mandru ca sunt botosanean
Trimiteți un comentariu